Miras poleca: Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona

Lubię filmy z Bradem Pittem, nie wiem jednak na ile w tym zasługi samego Brada Pitta. Jako aktora można go oceniać bardzo różnie, spotkałem się na przykład ze stwierdzeniem, że nie potrafi on pokazać silnych emocji targających postaciami i jego kreacje są zawsze zdystansowane i chłodne. Na pewno w tym stwierdzeniu jest trochę prawdy, nawet w romansach jego bohaterowie są raczej mało wylewnymi, skrytymi romantykami. Jeśli jednak uznać, że jest średnim aktorem to trzeba przyznać, że ma wyjątkowe szczęście do grania w różnorodnych filmach, wspomnę wybiórczo Joe Black, Siedem, Bękarty Wojny. Stosunkowo niedawno miałem okazję obejrzeć film Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona gdzie aktor zagrał u boku Cate Blanchet (którą też uważam za świetną aktorkę).

ciekawy przypadek benjamina buttona

Główny bohater filmu (luźno opartego na nowelce o tym samym tytule) urodził się ze smutną, ale i ciekawą przypadłością – tuż po narodzinach jego ciało było w stanie w jakim zwykle znajduje się u staruszka, którego życie dobiega końca. W miarę upływu lat jego organizm stopniowo młodniał przemieniając Benjamina ze starca w dojrzałego mężczyznę i młodzieńca. Pod względem umysłowym i uczuciowym bohater rozwijał się tak jak każde dziecko i przeżywał perypetie, które mogłyby się przytrafić całkiem przeciętnemu mężczyźnie, poprzez nietypową przypadłość jego życie wcale nie było jednak tak do końca zwyczajne. Pierwszoosobowa narracja jest poprowadzona w taki sposób, że nawet pozornie nudne wydarzenia niemiłosiernie wciągają widza, a w efekcie trwający prawie 3 godziny film ani przez chwilę nie nuży. Benjamin nieraz pokazuje swoją wyjątkowo wrażliwość i inteligencję, ale nie jest on jedyną postacią, która zasługuje na uwagę. Mamy Daisy – przyjaciółkę z dzieciństwa (dorosłą Daisy gra Cate Blanchet), kapitana odrapanego kutra o artystycznej duszy i masę innych postaci, których losy w mniejszym lub większym stopniu splatają się z losami nietuzinkowej osoby jaką jest Benjamin. Od każdej napotkanej persony bohater czegoś się uczy, a sam też nie pozostaje bez wpływu na otoczenie. Film jest określany jako fantasy, ale to przede wszystkim dramat i romans, a sam motyw „starzenia się” bohatera jest pretekstem do postawienia kilku pytań i spojrzenia na życie z różnych punktów widzenia. Jest się nad czym zadumać, można się wzruszyć i troszkę nawet pośmiać z życiowych paradoksów, które ukazane w filmie nabierają nowego wymiaru. Choć można uznać, że Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona będzie powtórką z rozrywki po Forrest Gump (zwykłe życie niezwykłej osoby) to jednak film ma podobny urok jak perypetie sympatycznego człowieka o wielkim sercu i troszkę mniejszym IQ granego przez Toma Hanksa. Jeśli macie dłuższą chwilę wieczorem i wygodny fotel (jak już wspomniałem film trwa prawie 3 godziny) to naprawdę warto.

Reklamy

One response

  1. Widziałam ten film jak wchodził do kin i byłam bardzo rozczarowana tym jak go pominięto na rozdaniu Oscarów. Generalnie lubię tego typu filmy pokazujące jak człowiek się zmienia z upływem lat pod wpływem otaczających go ludzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: