Miras Poleca – Steig Larsson: Trylogia „Millennium”

Nie samą fantastyką człowiek żyje, nawet mnie czasem zdarza się wziąć do ręki tomiszcze, w którym brakuje magii i elfów. Z reguły nie podążam za modą i nowościami wydawniczymi, od czasu do czasu zwracam jednak uwagę na popularne bądź kontrowersyjne książki by wyrobić sobie o nich własne zdanie. Tak było na przykład w przypadku dzieł Dana Browna i Stephenie Meyer, a jakiś czas temu przyszedł czas na trylogię kryminalną autorstwa Steiga Larssona.

Pierwsza powieść serii doczekała się też amerykańskiej adaptacji z Danielem Craigiem w roli głównej.

Pierwsza powieść serii doczekała się amerykańskiej adaptacji z Danielem Craigiem w roli głównej.

Głównym męskim bohaterem książek Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem oraz Zamek z piasku, który runął jest Mikael Blomkvist – niezależny dziennikarz w średnim wieku, właściciel szanowanego czasopisma „Millennium”. Blomkvist jest dziennikarzem z powołaniem, z zapałem piętnuje on wszelkie przekręty, których dopuszczają się ludzie wpływowi i bogaci. Bohater pakuje się jednak w spore kłopoty, a w efekcie przegrywa proces o zniesławienie bogatego biznesmena. Po tym incydencie i odbyciu kary więzienia Mikael postanawia na jakiś czas usunąć się w cień by jego obecność nie nastręczała problemów reszcie redakcji „Millennium” i nie wpływała na wiarygodność pisma. W tym czasie z Mikaelem kontaktuje się Henrik Vanger – emerytowany założyciel słynnego rodzinnego przedsiębiorstwa. Henrik powierza Mikaelowi zadanie rozwikłania zagadki zniknięcia swojej siostrzenicy Harriet sprzed ponad 30 lat. Staruszek jest przekonany, że wbrew ustaleniom policji Harriet została zamordowana przez jednego z członków rodziny Vangerów. Podczas śledztwa do Mikaela dołącza Lisbeth Salander, niezmiernie inteligenta, ale także skrajnie aspołeczna i pozbawiona empatii dziewczyna o wyjątkowo skomplikowanej historii.

Pierwszy tom trylogii obraca się wokół zaginięcia Harriet, a bohater coraz bardziej zagłębia się w skomplikowaną i niezbyt chwalebną historię rodziny Vangerów. Tom drugi i trzeci skupiają się na przeszłości Lisbeth oraz tajemnicach skrywanych przez wysoko postawionych urzędników państwowych. Książki czyta się jednym tchem, a do dwójki głównych bohaterów można się bardzo szybko przywiązać pomimo ich dość ekscentrycznych charakterów. Intryga jest bardzo dobrze skonstruowana, a historii daleko jest do bycia tanim i naciąganym kryminałem czy powieścią sensacyjną opartą na teoriach spiskowych. Jeśli miałbym wskazać motyw przewodni całej trylogii to zdecydowanie zacytowałbym polski tytuł pierwszego tomu. Larsson bezwzględnie rozprawia się z wszelkimi formami przemocy wobec kobiet ukazując ją jako najbardziej plugawą rzecz, której może dopuścić się mężczyzna. Oprócz tego autor wiele miejsca poświęca na przyjrzenie się współczesnemu szwedzkiemu społeczeństwu, sprzedajności mediów oraz nieudolności władz. Na tym tle Blomkvist i Salander wyrastają na jak najbardziej pozytywne postacie pomimo tego, że nie są pozbawieni wad – szczególnie Lisbeth jest wyjątkowo intrygującą i wielowymiarową postacią.

Wszystkie tomy trylogii połknąłem w ekspresowym tempie pomimo ich znacznej objętości. Książki Larssona są świetną lekturą nie tylko dla miłośników kryminałów, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie mieszankę akcji i intryg. Wspomnę jeszcze, że bardzo rzuciła mi się w oczy ogromna ilość kawy, którą wypijają wszystkie postacie w dziełach Larssona :D. W najbliższym czasie planuję też zapoznać się z filmowymi adaptacjami (produkcji szwedzkiej) wszystkich części trylogii.

Reklamy

2 Komentarze

  1. Nigdy nie byłem przekonany do książek kryminalnych, ogólnie fanem gatunku nie jestem. Jednak po przeczytaniu Twoich wrażeń, mam niezmierną ochotę przeczytać trylogię „Millennium”. Szczególnie chciałbym zobaczyć (przeczytać :D ) jak bardzo wyraziści są bohaterowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: