Trailer – Geneza Planety Małp

Pamiętacie pewien kultowy film z lat 60′, w którym to astronauta grany przez Charltona Hestona trafia na tajemniczą planetę, na której to małpy są gatunkiem dominującym, a ludzie pełnią funkcję taniej siły roboczej i są traktowani jak zwierzęta? Mówię tu oczywiście o Planecie Małp. Przyznam, że mam pewien sentyment do tego filmu pomimo faktu, że już dawno się zestarzał, wydaje się kiczowaty, a puenty w jego stylu już dawno wyszły z mody. Obejrzałem także wszystkie kolejne części serii (nie licząc słabiutkiego serialu z lat osiemdziesiątych) choć każda kolejne była coraz gorsza :(. W 2001 roku wybrałem się nawet do kina na swoisty remake filmu w reżyserii Tima Burtona. Uważam jednak, że w nowej wersji historia zatraciła swój klimat i swoistego „kopa”, którego dawała ostatnia scena (Taylor pod ruinami statuy wolności). Film zamiast stać się duchowym następcą pierwowzoru trafił raczej na półkę z historiami „od zera do bohatera”, gdzie najważniejsza jest akcja i efekty specjalne. Z drugiej jednak strony nie ma co porównywać filmów sprzed 30, 40 lat z produkcjami XXI wieku; zmieniły się trendy, techniki, gusta publiczności. Teraz widz pewnie nie chce oglądać filmu, który niesie ze sobą pesymistyczną wizję… Nie zmienia to jednak faktu, że Planeta Małp pozostanie klasyką kina SF.

Pomimo wielu lat na karku historia ta ciągle inspiruje; dowiedziałem się przypadkiem, że w sierpniu ma mieć premierę Geneza Planety Małp, która ma przedstawiać alternatywną wersję wydarzeń związanych z powstaniem małp przeciwko ludziom. Tym razem za wszystko będzie odpowiadać nie udomowienie małp jako zwierząt domowych i przyuczanie ich do prostych prac, a inżynieria genetyczna, eksperymenty na zwierzętach i inne kontrowersyjne rzeczy. Przyznam, że ta nieco sentymentalna struna w mojej duszy drgnęła i skłania mnie do rzucenia okiem na nową odsłonę kultowej serii… z drugiej jednak strony ta racjonalniejsza część duszy obawia się, że dozna rozczarowania…

EDIT: Zorientowałem się, że w notkę wkradł się okropny błąd :D. Stwierdziłem, że główną rolę w Planecie Małp zagrał Richard Chamberlain, a wszyscy wiedzą (:D), że był to Charlton Heston. Wszystko jest już jednak poprawione :D.

Reklamy

One response

  1. Łał. Wreszcie jakiś naprawdę ciekawy film w 2011. Koniecznie muszę obejrzeć. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: